Historie:

Sportovní oddíl Šerm Sokol Šternberk vznikl dne 1.9.2005. Členové oddílu přešli z důvodu organizačních změn na předchozím působišti ze Šermířského oddílu při Sportovním klubu Univerzity Palackého Olomouc, který byl založen na konci roku 1995 panem Petrem Hrochem a jeho ženou paní MUDr. Katarínou Hrochovou. Petr Hroch se ujal role předsedy oddílu. Historicky vzato navázal na oddíl, který byl založen panem Zdeňkem Mynaříkem, Františkem Ševčíkem a Robertem Černoškem v roce 1961 při tehdejší TJ Slávia Vysoké školy Olomouc.

Do řad členů vstoupili někteří členové bývalého oddílu šermu Lokomotiva Olomouc, který zanikl po předání TJ Lokomotivy zpět organizaci Sokol, studenti UP a nadějná mládež ze základních škol. Působištěm tohoto oddílu se stala do října roku 1996 tělocvična univerzity na Křížkovského ulici v Olomouci. Do konce roku 1997 sídlil oddíl díky vstřícnosti vedení FTK UP Olomouc v prostorách učeben ve výukovém objektu v Neředíně.

Ke konci roku 1997 předal zakladatel oddílu Petr Hroch svou funkci panu Martinu Látalovi, který využil nabídky tehdejšího šéftrenéra Dukly Olomouc pana Fridricha Földese šermovat spolu se členy oddílu Dukly. Oddíl opět změnil své působiště a získal tímto skvělé trenérské i technické zázemí pro provozování tréninkové činnosti.

V současné době má oddíl 7 aktivních členů. Členové oddílu se zúčastňují republikových i mezinárodních soutěží v kategoriích mini žáci, mladší žáci, žáci, kadetky, senioři a veteráni.