1 9 6 2

 

            Začněme Slovanem Olomouc. Rok 1962 začíná oddíl rekordním počtem 113 (!) členů, z toho 31 žáků, 46 dorostenců a dorostenek a 36 dospělých.

            Vedení oddílu přebírá Miroslav Zrůnek, o výcvik se stará J. Jurka, ostatní funkce zastávají p. Malina, Iva Lipčíková a Jaromír Špatný, Eva Zrůnková vykonává funkci zdravotníka, Jana Slezáková stará se o registraci závodníků, v seznamu funkcionářů objevuje se Naďa Čivrná, manželka vynikajícího čs. šermíře Čestmíra Čivrného, která nyní žije poblíž Olomouce (po rozvodu).

Sezonu zahajují šermíři Slovanu Olomouc krajskými přebory dorostenců dne 11. března 1962. Vítězkou kategorie dorostenek stala se mladší z děvčat Jurkových Věrka, 2. Dosoudilová Liba, 4. Černínová, 6. Polzerová (všechny Slovan Olomouc), 7. Ševčíková ze Slávie VŠ Olomouc, 8. Stiborová Hana (Slovan Olomouc).

            Krajský přebor dorostenců vyhrál v šermu fleretem Richard Hanzlík, druhého v pořadí kroniky obou olomouckých oddílů neuvádějí, 3. Vika (oba Slovan Olomouc), 4. Lidmanský (Slávia VŠ Olomouc), 7. a 8. Kukla a Arbeit (oba Slovan Olomouc).

            Šerm šavlí dorostenců vyhrál bez problémů R. Hanzlík ze Slovanu Olomouc před Vikou ze stejného klubu. Přebornicí kraje v šermu fleretem žen stala se překvapivě Jana Slezáková před Jurkovou a Strojilovou, 4. Dáša Jurková mladší. Na 8. místě ve finále skončila Blonská ze Slávie Olomouc.

Na Velké ceně Bratislavy dne 7. května 1962 slavil Richard Hanzlík ze Slovanu Olomouc vítězství v kategorii dorostenců v šermu šavlí.

 

            Mistrovství republiky - tentokráte již Československé socialistické republiky - ČSSR - konalo se v Teplicích v Čechách ve dnech 21. - 27. května 1962. Družstvo žen Olomouce získalo 2. místo, v jednotlivcích byla Jurková st. třetí, Slezáková pátá.

            Na turnaji "začátečníků", který pořádala Slávia VŠ Olomouc 23. - 24. června zvítězila v kategorii děvčat do 15 let Hanka Stiborová před Malou (obě Slovan Olomouc), ve stejné kategorii chlapců nastoupil nejmladší z Jurků Jarek a zvítězil před Otrubou a Kuklou!

            V kategorii děvčat do 18 let zvítězila Dosoudilová ze Slovanu, na druhém místě Elena Ševčíková ze Slávie VŠ. V kategorii chlapců do 18 let zvítězil Vika - Slovan Ol., před Lidmanským - Slávia VŠ, 3. Tužín - Slovan, 4. Kučera Slávia VŠ Olomouc.

            Kategorii děvčat nad 18 let vyhrála Lipčíková ze Slovana před Blonskou ze Slávie VŠ.

            Za zmínku zcela jistě stojí akce s názvem "Setkání mládeže s představiteli strany a vlády" v Hradci u Opavy, kde tráví své prázdniny "pionýři" - nástupci "skautingu", který založil sir Baden Powel a zakázal komunistický režim. Mezi děti v pionýrských táborech zavítá kamarila vládních a stranických činitelů včetně prezidenta republiky a generálního tajemníka komunistické strany Československa Antonína Novotného! Kulisu k tomuto "setkání" mládeže se stranickou delegací mají obstarat sportovci pokud možno všech odvětví a všech výkonnostních tříd. Šermíři mezi ně samozřejmě patří především romantikou svého sportu, a proto tam musí být stůj co stůj. Dostanou k dispozici dopravní prostředek, naloží svá fidlátka do mikrobusu "Taxislužby města Olomouce" a jede se do Hradce u Opavy. Náklady s cestovným a občerstvením hradí samozřejmě objednavatel to jest strana a vláda.

 

Olomoučtí šermíři mají konečně příležitost ukázat své umění před nebývalým počtem pozorných diváků a nejvyšších celebrit socialistického Československa.

            Mynařík, Černošek, Okleštěk, Dáša Jurková mladší, Slezáková Jana, mladší Jurka, Jarka Strojilová, Vika - okouzlují nejen děti z pionýrských táborů, nýbrž i "ošátkované" představitele strany a vlády. Robert Černošek - vášnivý fotograf a filmař vyrobil z této události dokument na 8mm film kamerou SUPRA-MEOPTA Přerov, který spatřili všichni šermíři Severomoravského kraje při různých příležitostech.

            Dalším významným propagačním podnikem byl "Den horníků" v rozsáhlém parku zámku v Šilhéřovicích. Šermíři Slovanu i Slávie VŠ Olomouc spojili své síly k velkolepé podívané pro "pracující" mládež Ostravska v amfiteátru ponořeném v kotli okolních svahů obsypaných vlasatou mládeží milující Beatles a hlučnou muziku. Kdo mohl této zábavě konkurovat? Zd. Mynařík a Robert Černošek obstarali v olomoucké půjčovně kostýmů mušketýrské uniformy včetně shrnovacích bot, bandalírů, paruk, klobouků a naježených knírů a předvedli souboj na život a na smrt samosebou bez masek!

            Byli jsme tam všichni! A snad jsme i na chvíli podlehli představě, že ta spousta lidí přišla kvůli nám a sportu, který jsme nadevše milovali! S odstupem času nahlížím, že pečlivě připravený komentář, který jsem četl do zesilovačů zajímal nanejvýše veverky na stromech. (pozn. Z. M.)

            Byli jsme do svého sportu načisto "zblblí" a takováto reklama, za niž jsme byli dokonce placeni - kdo by odolal? Rozhodli jsme se zkvalitnit propagaci šermu všeobecně a olomouckého šermu zvláště.

            Z ústřední sekce šermu vypůjčili jsme instrukční film o šermu, na kterém mistr Černohorský předvádí základy šermu fleretem s dr. Matějčkem z Baníku Praha, samozřejmě ve stylu francouzské školy. Byli jsme okouzleni. Promítali jsme tento film v Olomouci, v kdejaké škole a učilišti mládeže např. v Přerově, v Prostějově, na školení cvičitelů na Kopečku u Olomouce a samozřejmě i v tamním biografu. Ručně psanými plakáty pozvali jsme všechny, ale opravdu všechny občany Kopečka k promítnutí filmu o krásném sportu a k besedě s reprezentanty manželi Jurkovými. Přišlo možná sto lidí!

            Na Kopečku u Olomouce (dříve svatý Kopeček) uskutečnilo se také internátní školení trenérů a rozhodčích III. třídy pro šerm fleretem. Touto akcí pověřila krajská sekce šermu v Ostravě šermířský oddíl Slávie VŠ Olomouc. Vedoucí kurzu byl Zd. Mynařík, asistentem Robert Černošek. Ubytování pro frekventanty kurzu poskytlo středisko pro výchovu funkcionářů "lidosprávy" v budově základní devítileté školy, postele a lůžkoviny ochotně zapůjčil ústav pro děti postižené vadou řeči, který byl v tutéž dobu přes prázdniny opuštěn.

            Bylo to v době prázdnin, od 6. do 12. srpna 1962. Školení zúčastnili se šermíři z VŠ a Lokomotivy Olomouc, Slezanu Opava, Frýdku-Místku, Baníku Ostrava, Českého Těšína, Hranic, Třince a Šumperka. Tělocvičnu dala k dispozici devítiletka, k jídlu chodili jsme hromadně do hospody "na Schůdkách", přednášky se konaly v opuštěných školních třídách. O diváky bylo postaráno, byl srpen, okna tělocvičny byla dokořán.

            27. a 28. října 1962 uspořádal nově založený oddíl v Železárnách Třinec "turnaj hutnického města" v šermu fleretem. V soutěži jednotlivců zvítězil Ševčík ze Slávia VŠ Olomouc, na 4. místě Petr Ludva, 6. Černošek (oba ze Slávie VŠ Olomouc). V hodnocení družstev zvítězila Slávia VŠ Olomouc před Slovanem Olomouc. Za Slavii zašermoval si také Mynařík, mladý Jurka v soutěži družstev odnesl si jeho skalp! Přibližně od této chvíle (bylo mu teprve 13 roků) začíná slavná éra nejmladšího z rodu Jurků!

            Šermířský oddíl Slávia VŠ Olomouc má ke konci roku 1962 celkem 47 členů, z toho registrovaných závodníků 14 těchto výkonnostních tříd: 1 - I. , 7 - III. tř., a 2 - VTM (výkonnostních tříd mládeže). Pět trenérů celkem, z toho 3 - II. třídy a 2 - III. třídy, kromě toho dva rozhodčí I. třídy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurz cvičitelů šermu ze Severomoravského kraje na Sv. Kopečku v roce 1962.

Zleva Zdeněk Mynařík, Robert Černošek za kamerou a Jiří Okleštěk s Karlem Lisem.

 

 

 

 

 

 

 

Robert Černošek - kameraman.